Uz pakomātiem bezmaksas piegāde pirkumiem virs 10 EUR!
Mēs izmantojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas, nodrošinātu sociālo saziņas līdzekļu funkcijas un analizētu mūsu datplūsmu. Turpinot lietot mūsu tīmekļa vietni, jūs apstiprināt mūsu sīkdatnes un piekrītat mūsu privātuma politikai.

Par uztura programmām

Autors admin 23.07.2015 0 Komentārs(i) Uztura programmas,

Cilvēks ēd, lai dzīvotu: augtu, attīstītos, darbotos, sportotu un radītu veselīgus pēcnācējus. Ar barību cilvēks uzņem praktiski visas nepieciešamās uzturvielas un jo pareizāks un sabalansētāks (uzturvielām bagāts un ar nepieciešamo kaloritāti) uzturs, jo tas kvalitatīvi un kvantitatīvi labāk nodrošina organismu ar tam tik ļoti nepieciešamajām uzturvielām. Neuzņemot pietiekami organismam nepieciešamās uzturvielas var iestāties hronisks nogurums, respektīvi, pārslodze, imūnsistēmas traucējumi, pazeminātas koncentrēšanās spējas, pagarināta atjaunošanās un vāji sportiskie sasniegumi.

Uztura, t.sk. sporta uztura uzdevumi:

  • nodrošināt organismu ar nepieciešamo enerģiju (ogļhidrāti, daļēji tauki);
  • piegādāt vajadzīgo uzbūves materiālu audu veidošanai un atjaunošanai (olbaltumvielas = proteīni);
  • piegādāt organisma darbības regulēšanai nepieciešamās vielas (tauki, vitamīni, minerālvielas);
  • transportēt vielas organismā (ūdens, minerālvielas).        

Sportistu/trenažieru zāles apmeklētāju uzturam ir vēl papildus uzdevumi:

  • veicināt darbaspējas;
  • aizkavēt noguruma iestāšanos fiziskas slodzes laikā;
  • paātrināt darbaspēju atjaunošanos pēc fiziskas slodzes;
  • vajadzības gadījumā regulēt sportista ķermeņa svaru.

Optimālu/vēlamo ķermeņa masu ir iespējams uzturēt līdzsvarojot uzņemto un organisma fizioloģiskajos procesos patērēto enerģijas daudzumus. Respektīvi ķermeņa svars tiek regulēts uz kaloriju rēķina. Un te ir vienkāršas sakarības:

  1. kaloriju proficīts -> ķermeņa (t.sk. arī muskuļu) masas palielināšanās (uz tauku masas vai muskuļu masas rēķina tas jau atkarīgs no uztura programmas un nodarbībām zālē);
  2. kaloriju deficīts -> ķermeņa masas (uz tauku masas vai muskuļu masas rēķina tas jau atkarīgs no uztura un nodarbībām zālē) samazināšanās.

Jebkurā gadījumā zaudējot svaru, kaut minimāli, bet tas notiks arī uz muskuļu masas rēķina. Tāda ir tā organisma specifika, ka tauku rezerves tas dedzina pēdējām kārtām.   
Tāpēc, pareizi sastādīta uztura programma ir panākumu atslēga, tiecoties uz Jūsu izvirzīto mērķi!

Sastādot individuālu uztura programmu, galvenais kritērijs ir nospraustais mērķis un attiecīgi uzņemto un patērēto kaloriju daudzums:

  • muskuļu masas palielināšana (kaloriju proficīts);
  • liekā svara un tauku masas samazināšana (kaloriju deficīts);
  • gatavošanās fitnesa sacensībām, kas pēc būtības apvieno abus iepriekš minētos (kaloriju deficīts pēc iespējas saglabājot uzaudzēto muskuļu masu).

Svarīgākie pamatprincipi, kas jāievēro sastādot uztura programmas:

  1. Noskaidrot cilvēka pašreizējo uzturu un gaumi, jo iespējams cilvēks ēd veselīgi un sabalansēti, bet mērķa sasniegšanai viņam vienkārši trūkst uzņemto kaloriju jeb otrādi. Katram cilvēkam atšķiras arī gaumes un jāņem vērā arī alerģijas uz atsevišķiem produktiem. Veselīgs un sabalansēts uzturs nav tik vienveidīgs, kā dažam liekas, lai nebūtu iespējams aizstāt vienu produktu ar citu tik pat vērtīgu. Citam varbūt nosliece uz saldumiem vai treknāku ēdienu un arī šīs prasības var tikt apmierinātas, iekļaujot uztura programmā vairākas speciālas receptes un produktus, nepārkāpjot diētas principus.
  2. Uztura programmām nav jābūt komplicētām, bet gan praktiskām un efektīvām. Cilvēkam nav jāskaita kalorijas un jāseko līdzi pulkstenim. Uztura programmai jābūt sastādītai, ņemot vērā nepieciešamo kaloriju daudzumu ēdienreizē/dienā, nevis pašam cilvēkam jārēķina katras ēdienreizes kaloritāti.           
  3. Uztura programmā jāparedz arī plāns dažādiem dzīves gadījumiem, piemēram, ja nav laika normālai ēdienreizei, ko var izvēlēties veikalā vai arī kā rīkoties un sagatavoties svētku dienām/svētku galdiem vai ballītēm.           
  4. Pilnvērtīgā uztura programmā kā palīglīdzeklis jāiekļauj arī sporta uzturs/uztura bagātinātāji, jo ar normālu pārtiku bieži vien nevar nodrošināt nepieciešamo uzturvielu daudzumu.             

Mūsu uzdevums, izmantojot zināšanas un pieredzi, ir palīdzēt Jums sasniegt izvirzītos mērķus, neko lieki nesarežģījot un nepadarot sportu un veselīgu uzturu par apgrūtinājumu, un neļaut tiem kļūt par traucēkli citās jūsu dzīves jomās.

Tie, kas paši vēlas skaitīt ēdiena kaloritāti var izmantot kaloriju kalkulatoru.

Jūsu komentārs